მედია ადვოკატირების კოალიცია: განცხადება, 15 იანვარი, 2016
31 დეკემბერი, 2015 ტელეკომპანია „TV 25“-ის ჟურნალისტების სამსახურიდან დათხოვნა
2015 წლის 31 დეკემბერს რეგიონული ტელევიზიის  "ტელეარხი 25"-ის საინფორმაციო სამსახურის თანამშრომლები ტელეკომპანიის ხელმძღვანელობამ სრული შემადგენლობით დაითხოვა, მოგვიანებით კი გადაწ...
2015 წლის 31 დეკემბერს რეგიონული ტელევიზიის  "ტელეარხი 25"-ის საინფორმაციო სამსახურის თანამშრომლები ტელეკომპანიის ხელმძღვანელობამ სრული შემადგენლობით დაითხოვა, მოგვიანებით კი გადაწყვეტილება შეცვალა და  მხოლოდ ჟურნალისტები - ნინო ხელაძე, ჯაბა ანანიძე, ირმა ზოიძე და საინფორმაციო სამსახურის უფროსი მაია მერკვილაძე გაათავისუფლა.
ამ გადაწყვეტილებას წინ უძღოდა 2015 წლის 29 დეკემბერს არხის საინფორმაციო სამსახურის უფროსის ბრიფინგი, რომელმაც ტელევიზიის მენეჯმენტი და მფლობელები სარედაქციო დამოუკიდებლობაში ჩარევის მცდელობაში დაადანაშაულა. მსგავსი განცხადება გააკეთა ჟურნალისტმა ჯაბა ანანიძემ, რომლის განცხადებით, დამფუძნებელმა ჟურნალისტს სთხოვა, ფილმში აჭარის მთავრობასთან დაახლოებულ ბიზნესმენ გიორგი ჭყონიაზე საუბრისას ტონი შეერბილებინა.
ტელევიზიაში  დაპირისპირება 14 დეკემბერს ეთერში აჭარის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის თანამშრომლის დაკავების შესახებ გასულ სიუჟეტს მოჰყვა. დაკავებული არხის მთავარი რეჟისორის ოჯახის წევრია, რის გამოც მან საინფორმაციო სამსახურის უფროსს მაია მერკვილაძეს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა და დაემუქრა. მომხდარიდან 15 დღის შემდეგ ტელევიზიის მენეჯმენტმა საინფორმაციო სამსახურიდან ყველა თანამშრომელი დაითხოვა.
„ტელეარხი 25“-ის ხელმძღვანელობამ არსებულ ვაკანსიებზე ახალი თანამშრომლების აყვანის შესახებ განცხადება გააკეთა. დათხოვნილმა თანამშრომლებმა კი ბათუმის საქალაქო სასამართლოს სარედაქციო საკითხებში ჩარებისა და შრომითი უფლებების დარღვევის საფუძვლით მიმართეს.
2016 წლის 17 მაისის, ბათუმის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, "ტელეარხი 25"-ის ყოფილი ჟურნალისტების: ირმა ზოიძის, მაია მერკვილაძის, ჯაბა ანანიძის და ნინო ხელაძის სარჩელი სრულად დაკმაყოფილდა. შესაბამისად, "ტელეარხი 25"-ის ადმინისტრაციას დაევალა არხიდან გათავისუფლებული ჟურნალისტების სამსახურში დაბრუნება და მათი სახელფასო დავალიანების სრულად ანაზღაურება. ჟურნალისტების უფლებებს სასამართლოში ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია იცავდა.
17 დეკემბერი, 2015 რუსთავი 2-ის ჟურნალისტის ნათია ტრაპაიძის მოწმის სტატუსით დაბარება პრესკონფერენციაზე გაკეთებულ განცხადებებთან დაკავშირებით
17 დეკემბერს დაკითხვაზე დაიბარეს კურიერის კიდევ ერთი ჟურნალისტი ნათია ტრაპაიძე. ამ შემთხვევაში გამოძიებას შეკითხვები პრესკონფერენციაზე საჯაროდ  გაკეთებულ განცხადებასთან დაკავშირები...
17 დეკემბერს დაკითხვაზე დაიბარეს კურიერის კიდევ ერთი ჟურნალისტი ნათია ტრაპაიძე. ამ შემთხვევაში გამოძიებას შეკითხვები პრესკონფერენციაზე საჯაროდ  გაკეთებულ განცხადებასთან დაკავშირებით ჰქონდა. კერძოდ, ჟურნალისტმა გააშუქა კორტების საქმეზე მსჯავრდებული ირაკლი ფირცხალავასა და გიორგი ცააძის ოჯახის წევრების პრესკონფერენცია, რომელზეც მოსამართლე ბადრი კოჭლამაზაშვილი ქრთამის აღებაში დაადანაშაულეს. გამოძიებას აინტერესებდა, რა ინფორმაციას ფლობდა ჟურნალისტი ფირცხალავა-ცააძის ოჯახის წევრების მიერ გაკეთებული განცხადებების შესახებ. აღნიშნული პრესკონფერენცია სხვა მედია საშუალებებმაც გააშუქეს, თუმცა როგორც ცნობილია, პროკურატურაში მხოლოდ რუსთავი 2-ის კორესპონდენტი დაიბარეს. ჟურნალისტი საგამოძიებო ორგანოში მივიდა, თუმცა დუმილის უფლებით ისარგებლა და ჩვენება არ მისცა. აღსანიშნავია, რომ საჯაროდ გაკეთებულ ბრალდებასთან დაკავშირებით პროკურატურას მოწმის სახით ჩვენების მისაცემად თავად ბრალდების ავტორები ფირცხალავა-ცააძის ოჯახის წევრები ჰყავდა 14 დეკემბერს დაკითხვაზე დაბარებული.
საქარველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 50–ე მუხლის “თ” პუნქტის თანახმად, ჟურნალისტი არ არის ვალდებული, იყოს მოწმე პროფესიული საქმიანობისას მიღებულ ინფორმაციასთან  დაკავშირებით.
17 დეკემბერი, 2015 რუსთავი2- ის ჟურნალისტის დავით ქაშიაშვილის მოწმის სახით დაბარება ანანონიმურ წყაროზე დაყრდნობით მომზადებულ სიუჟეტთან დაკავშირებით
17 დეკემბერს პროკურატურაში მოწმის სტატუსით ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის ჟურნალისტი დავით ქაშიაშვილი დაიბარეს. გამოძიება 16 დეკემბერს "კურიერის" მთავარ საინფორმაციო გამოშვებაში გასული,...
17 დეკემბერს პროკურატურაში მოწმის სტატუსით ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის ჟურნალისტი დავით ქაშიაშვილი დაიბარეს. გამოძიება 16 დეკემბერს "კურიერის" მთავარ საინფორმაციო გამოშვებაში გასული, მის მიერ მომზადებული სიუჟეტით დაინტერესდა, რომელშიც ანონიმური წყარო - ქალთა კოლონიის ყოფილი თანამშრომელი - ციხის უფროსის კაბინეტში პარლამენტის წევრების ეკა ბესელიასა და მანანა კობახიძის პატიმრებთან შეხვედრაზე და ერთ-ერთ პატიმართან დეპუტატების კორუფციულ გარიგებაზე საუბრობდა. “კურიერის” კონფიდენციალური წყაროს ინფორმაცია თანხვედრაში იყო საკრებულოს წევრის ელიკო ელისაშვილის მიერ ადრე გაკეთებულ განცხადებებთან შეწყალების საქმეში მაღალი პოლიტიკური თანამდებობის პირების კორუფციაში მხილების შესახებ.
ჟურნალისტმა დავით ქაშიაშვილმა წყაროს არგამჟღავნების უფლებით ისარგებლა, გამომძიებლის კითხვებს პასუხი არ გასცა და ჩვენების მიცემაზე უარი თქვა.
სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ კანონის მე-11 (1) მუხლის მიხედვით, პროფესიული საიდუმლოების წყარო დაცულია აბსოლუტური პრივილეგიით და არავის აქვს უფლება, მოითხოვოს ამ წყაროს გამხელა. სიტყვის თავისუფლების შეზღუდვის შესახებ სასამართლო დავისას მოპასუხეს არ შეიძლება დაეკისროს კონფიდენციალური ინფორმაციის წყაროს გამხელის ვალდებულება.  კანონის 11(2) მუხლის თანახმად, კონფიდენციალური ინფორმაციის გამხელა დაუშვებელია თავად ამ ინფორმაციის წყაროს ან სასამართლოს დასაბუთებული გადაწყვეტილების გარეშე კანონით დაშვებულ შემთხვევებში.